Радiацiйна аварiя

РАДІАЦІЙНА АВАРІЯ

 

Радіаційна аварія - це порушення правил безпечної експлуатації ядерно-енергетичної установки, обладнання або пристрою, при якому стався вихід радіоактивних продуктів або іонізуючого випромінювання за передбачені проектом межі їх безпечної експлуатації, що призводить до опромінення населення і забруднення навколишнього середовища.

Основними вражаючими факторами таких аварій є радіаційний вплив і радіоактивне забруднення. Аварії можуть супроводжуватися вибухами та пожежами.

Радіаційний вплив на людину полягає в порушенні життєвих функцій різних органів (головним чином органів кровотворення, нервової системи, шлунково-кишкового тракту) і розвитку променевої хвороби під впливом іонізуючих випромінювань.

Радіоактивне забруднення викликається впливом альфа-, бета-і гамма-іонізуючих випромінювань і обумовлюється виділенням при аварії радіоактивних елементів і продуктів ділення ядерної реакції (радіоактивний шлак, пил, осколки ядерного продукту), а також утворенням різних радіоактивних матеріалів і предметів (наприклад, грунту) в результаті їх опромінення.

 

 

           Дії населення при оповіщенні про радіоактивне за­раження навколишнього середовища.

           Отримавши повідом­лення про небезпеку радіоактивного зараження, негайно надіньте протигаз або респіратор, а при їх відсутності — ватно-марлеву пов'язку, дітей віком до півтора року помістіть у камери захисні дитячі та ідіть в захисну споруду.

            Якщо захисна споруда далеко і у вас нема протигазу (камери захисної дитячої для дитини), залишайтесь у приміщенні. Увімкніть радіоточку (радіоприймач, телевізор) для прослуховування інформаційних повідомлень управління (відділу) з питань надзвичайних ситуацій та цивільного захисту населення області (району, міста), закрийте вікна, двері, вентиляційні отвори (люки), виконайте герметизацію приміщення.

             З метою захисту під дії радіонуклідів необхідно з моменту отримання повідомлення про радіоактивне зараження негайно роз­почати проведення йодної профілактики. Для цієї мети протягом 7 днів кожний день приймайте по 1 таблетці (0,25 г) йодистого калію і давайте дітям віком до 2 років 1/4 таблетки, дітям віком від 2 до 14 років - половину таблетки. Таблетки необхідно придбати в аптеці або отримати в лікувально-профілактичному закладі в перші години після аварії (катастрофи). Можна використати йодистий калій з аптечки індивідуальної А1-2. Йодну настойку можна приготувати самому: 3-5 крапель розчину йоду на склянку води, дітям віком до 2 років - 1-2 краплі.

             Якщо за умовами радіаційної обстановки подальше перебування людей у будинку (на вулиці) небезпечно, тоді проводиться ева­куація населення. Слідкуйте за повідомленнями управління з питань надзвичайних ситуацій та цивільного захисту населення області (відділу з НС та ЦЗН району, області), органу місцевого самоврядування. Уточніть час початку евакуації, місце подання авто­транспорту. Залишаючи квартиру (будинок), вимкніть джерела електроенергії, візьміть з собою документи, гроші, необхідні речі, вдягніть протигаз (респіратор або змочену ватно-марлеву пов'язку), накидку або плащ, гумові чоботи. Не забудьте попередити сусідів про початок евакуації.

            Після прибуття до нового місця проживання, необхідно про­вести дезактивацію засобів захисту органів дихання, одягу, взуття і санітарну обробку покровів шкіри на обладнаному санітарному обмивочному пункті (СОП) або самостійно.

              Самостійна обробка полягає у видаленні радіоактивних речовин з відкритих часток шкірних покривів тіла, одягу, взуття і засобів захисту. Послідовність дії така: зняти накидку (плащ, пальто і т. д.) і, ставши спиною проти вітру, витрусити її. Після того повісити одяг на перекладину (мотузку) і віником (щіткою) змести з неї радіоактивний пил.

               Після цього потрібно почистити взуття щіткою або будь-яким підручним засобом і вимити водою. Після цього обробити відкриті частини шкіри водою або розчином з індивідуального протихі­мічного пакету (ІПП-8). Для обробки шкіри можна використову­вати сухі тампони, рушник і т. д.

              У подальшому проводиться повна санітарна обробка на мийних пунктах (бані, пральні і т. д.) з заміною одягу.

              Перед початком проведення санітарної обробки і після неї необхідно пройти         дозиметричний контроль.

 

Дії населення при проживанні на місцевості з підви­щеним радіаційним фоном. 

              При аваріях (катастрофах) на радіаційне небезпечних об'єктах частина території області може опинитися в умовах підвищеного радіаційного зараження.

             У цій обстановці треба суворо дотримуватися заходів ра­діаційної безпеки і санітарної гігієни.

             Головну небезпеку для людей на такій території, забрудненій радіоактивними речовинами, становить внутрішнє опромінювання внаслідок потрапляння радіоактивних речовин всередину орга­нізму з повітрям, що вдихається та при прийомі харчів і води.

            Ось чому необхідно захистити органи дихання від радіоактив­них речовин, підготувати своє житло, дотримуватися правил по­ведінки на зараженій території.

 

Захист органів дихання і покровів шкіри. 

            Для захисту органів дихання використовуйте респіратор типу "пелюсток", респіратори Р-2, У-2К (для дорослого населення), ватно-марлеві пов'язки, маски від пилу ПТМ-1 з тканини, а також цивільні протигази.

            Засоби індивідуального захисту можна не використовувати при перебуванні в житлових і адміністративних будинках, в тиху безвітряну погоду і після дощу.

            Для уникнення ураження шкіряних покровів необхідно використовувати плащі з капюшонами, накидки із щільної тканини або поліетиленової плівки, комбінезони, гумове взуття, рукавиці, а при наявності і захисний спеціальний одяг.

 

Захист житла, джерел води і продуктів харчування.

          Усі вікна в домі закрийте плівкою, вхідні двері обладнайте м'якими шторами. Закрийте димоходи, вентиляційні отвори (люки). Килимові доріжки і килими зверніть. М'які меблі накрийте чохлами, столи накрийте плівкою або клейонкою. Перед вхідними дверима поставте ємність з водою і поруч розстеліть килимчик.

          Водорозбірні колонки обладнайте наметами і відмістками. Продукти зберігайте у скляній тарі або поліетиленових пакетах, в холодильниках.

 

Дотримання правил радіаційної безпеки і особистої гігієни. 

          Для попередження або послаблення дії на організм ра­діоактивних речовин та можливого уникнення захворювання променевою хворобою:

• максимально обмежте перебування на відкритій території, при виході з приміщення використовуйте засоби індивідуального захисту (респіратор, пов'язку, плащ, гумові чоботи);

• при перебуванні на відкритій території не роздягайтесь, не сідайте на землю, не паліть;

• перед входом у приміщення взуття вимийте водою або витріть мокрою ганчіркою, верхній одяг витрусіть і почистіть вологою щіткою;

• суворо дотримуйтесь правил особистої гігієни;

• у всіх приміщеннях, що призначені для перебування людей, кожний день робіть вологе вбирання, бажано з використанням миючих засобів;

• приймайте харчі тільки в закритих приміщеннях, ретельно мийте руки з милом перед їжею;

• воду вживайте тільки з перевірених джерел;

• сільськогосподарські продукти з індивідуальних господарств, особливо молоко, зелень, овочі і фрукти вживайте в їжу тільки за рекомендаціями органів охорони здоров'я;

• відмовтесь від купання у відкритих водоймах до перевірки ступеня їх радіоактивного забруднення;

• не збирайте в лісі ягоди, гриби і квіти.

 

 

 

 

 

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Онлайн-опитування: Чого не вистачає для розвитку туристичного потенціалу громади?

Увага! З метою уникнення фальсифікацій Ви маєте підтвердити свій голос через E-Mail
Скасувати

Результати опитування

Дякуємо!

Ваш голос було зараховано

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій


Буде надіслано електронний лист із підтвердженням

Потребує підтвердження через SMS


Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь