28 Березня, 2023 р., 15:59
Рецептурні препарати щороку рятують мільйони людей. Завдяки правильно підібраному лікуванню пацієнти з гострими та хронічними захворюваннями мають можливість жити здоровим, повноцінним та довгим життям. Рецептурні ліки – лікарські засоби, які підлягають відпуску виключно за призначенням лікаря. Цей перелік ліків може включати зокрема й антибіотики, протисудомні засоби, гормональні препарати (у тому числі й протизаплідні ліки), препарати для лікування артеріального тиску, серцевих хвороб та інші. Варто зазначити, що ряд таких звичних ліків проти болю, кашлю чи заспокійливі також можуть належати до препаратів, відпуск яких повинен здійснюватися виключно за рецептом лікаря.  Ці ліки є дієвими при лікуванні багатьох захворювань, допомагають запобігати їх розвитку чи полегшувати симптоми. Водночас прийом цих ліків має супроводжуватися під пильним наглядом медичного спеціаліста.  Оскільки прийом таких ліків передбачає підвищений ризик виникнення серйозних побічних ефектів, складний спосіб застосування (наприклад, ін'єкції), або може викликати залежність чи нести ризик зловживання. До таких лікарських засобів також відносять ліки, прийом яких передбачає регулярний моніторинг показників стану здоровʼя пацієнта та корекцію плану лікування. Призначення рецептурних ліків – клінічний процес, який базується на багатьох медичних факторах, таких як поточний діагноз, наявність супутніх захворювань, вік та стать пацієнта, наявність алергії чи іншої реакції на лікарські засоби, способу життя пацієнта тощо. Це складний процес, який потребує детальної професійної оцінки стану здоровʼя.  Саме тому лише медичний спеціаліст може призначати рецептурні ліки пацієнту, а саме – підібрати коректну діючу речовину, тривалість лікування, частоту та режим прийому, дозування, яке є ефективним та водночас безпечним, визначати, чи сумісні між собою препарати, які вживає пацієнт, та запобігати можливим негативним наслідкам. А також за потреби скоригувати режим лікування, змінювати дозування, тривалість прийому тощо на основі оцінки показників здоровʼя пацієнта. Вживання рецептурних ліків без призначення та нагляду лікаря може мати серйозні наслідки – ускладнити перебіг хвороби та навіть привести до незворотних процесів. Водночас нехтуючи кваліфікованою медичною допомогою, пацієнт може не розпізнати справжню проблему, що з часом може привести до затягнення хвороби, погіршення стану пацієнта та навіть передчасної смерті. Щобільше такі прояви самолікування можуть нести глобальну шкоду та негативно впливати на показники громадського здоровʼя. Так, до прикладу, нераціональне та безконтрольне вживання антибактеріальних препаратів уже призводить до того, що антибіотики та інші протимікробні препарати стають все менш ефективними, а інфекціям стає все важче протидіяти. Нагадаємо, що лікування – це спільна відповідальність лікаря та пацієнта. Саме тому при погіршенні самопочуття пацієнт має обовʼязково звернутися до лікаря, неухильно дотримуватися його рекомендацій щодо вживання ліків, слідувати режиму прийому, ні в якому разі самостійно не змінювати дозування чи призупиняти лікування. Така взаємодія – є запорукою успішного та безпечного лікування.