Туберкульоз - про це варто знати!
Туберкульоз - про це варто знати!
Набрав чинності Закон України «Про подолання туберкульозу в Україні» - вперше на законодавчому рівні закріплено багатогалузевий і міжсекторальний механізм боротьби з ТБ, що залучає до процесу не лише систему охорони здоровʼя, а й міністерства, відомства, парламентарів, бізнес, громадськість; схвалено Стратегію розвитку системи протитуберкульозної медичної допомоги населенню на 2024-2026 роки, план її реалізації та ще низку важливих документів, спрямованих на вдосконалення медичної допомоги при туберкульозі та поліпшення доступу людей, які хворіють на ТБ, до якісних, сучасних, людиноорієнтованих методів профілактики, діагностики, лікування та догляд.
Наразі протягом березня триває місяць обізнаності про туберкульоз, що проходить під лозунгом: Так! Ми можемо подолати туберкульоз: брати відповідальність, інвестувати, реалізувати.
Близько чверті населення світу інфіковані мікобактеріями туберкульозу. Завдяки роботі імунної системи активна форма хвороби розвивається лише у 5–15% людей.
Туберкульоз — це інфекційне захворювання, спричинене мікобактерією туберкульозу (Mycobacterium tuberculosis). Найбільш поширеним є туберкульоз легень, але хвороба може вражати й інші органи та системи організму (наприклад, нирки, хребет, мозок), крім волосся та нігтів.
Головний шлях передачі туберкульозу — повітряно-крапельний. Інфікування відбувається під час кашлю, чхання ,розмови з людиною, яка хворіє на туберкульоз із бактеріовиділенням.Туберкульоз не передається через рукостискання, воду та їжу, спільне користування предметами побуту, тощо.
Захворіти на туберкульоз може кожен, незалежно від соціального статусу.
До групи ризику туберкульозу входять люди з ослабленим імунітетом через хронічні хвороби (цукровий діабет, рак, тощо), ВІЛ-інфіковані, курці, особи, які зловживають алкоголем чи наркотиками, люди старші 60 років.
Важливо знати та не пропустити перші симптоми легеневого туберкульозу, а саме:
-кашель, який триває довше ніж два тижні;
-температура тіла вище 37°C протягом тижня;
-задишка;
-біль у грудях;
-втрата апетиту та безпричинне зниження маси тіла;
-постійна слабкість;
-нічна пітливість.
При виявленні подібних симптомів у себе або у своїх близьких необхідно негайно звернутись до сімейного лікаря!
Раннє виявлення туберкульозу є запорукою успішного лікування та попередження його поширення. Пріоритетним методом діагностики є молекулярно-генетичний тест (GeneXpert), що за кілька годин може підтвердити наявність захворювання, для дослідження пацієнт здає мокротиння. Такі дослідження доступнІ на базі КНП « Маневицька БЛ». Для діагностики туберкульозу легень також застосовують рентгенографію або комп’ютерну томографію органів грудної клітки. На дані обстеження скеровує сімейний лікар, який за потреби, може спрямувати людину до фтизіатра для підтвердження діагнозу.
Туберкульоз - повністю виліковний! В усіх регіонах України доступні сучасні препарати для лікування туберкульозу.
Пам’ятайте: профілактика, діагностика та лікування туберкульозу в Україні – повністю безоплатні!
Маневицьке відділення Камінь-Каширського районного відділу
ДУ«Волинський ОЦКПХ МОЗ»