Прилісненська ТГ
Волинська область, Камінь-Каширський район

З історії закладів культури села Прилісне

Дата: 16.12.2019 08:48
Кількість переглядів: 939

З історії закладів культури села Прилісне

В селі Прилісне перші паростки культурно-просвітницької роботи відносяться до 1924 року. Тоді діяла легальна організація «Сельроб», яка заснувала в хаті Дементія Романіка, що знаходилася на теперішній вулиці Партизанська, народний будинок «Просвіта». Тут була невеличка бібліотека, проводились вечірні голосні читання газет і книг для неписьменних. На діяльність «Просвіти» стала впливати КПЗУ і стала залучати сюди більше молоді. Як пригадує сусідка Романіка Д. – Суслик Текля, казали : «Дівчата і хлопці, сидять на колодці, газет не читають, що пани роблять у світі нічого не знають». Члени «Просвіти» організовували вечори пам’яті Шевченка, здійснювали постановку українських п’єс. Запам'ятались в селі вистава за твором Г.Квітки-Основяненка «Сватання  на Гончарівці», в якій головні ролі грали Халик Харитина та Романік Іван. Коли вистава уже була готова до показу, польська влада заборонила її. Було вирішено ставити п’єсу без дозволу, але в іншому місці. В Хотині Баса Карпа облаштували сцену, з ряден зробили ширму і вистава прФото без описуойшла з успіхом. Лише в кінці заходу польська поліція дізналася про це і розігнала людей.

Клуб у селі Прилісне (тоді Маневичі) з’явився у 1940 році. Колгосп, який утворився, привіз з виселеної Бережниці хату, і з неї збудували на високому пагорбі клуб. В роки війни в ньому німці влаштували молочарню, куди змушували селян зносити молоко. Після війни роботу клубу було відновлено. Ним завідував колишній партизан Швець Карпо, який, як і всі тодішні активісти, мав автомат.

В 1948 році пропав безвісти  тодішній завклуб Приходько Петро. Про нього в книзі «Обірване коріння нації» на сторінці 66 йдеться: «Завклубом села Маневичі Приходько Петро, маючи автомат, пішов до знайомої на хутір Дворища без нього і пропав».

Згодом в цьому клубі працювали  Полтава Єлена та Кондратюк Кирило.

Невеличка бібліотека в селі була лише після війни. В маленькому приміщенні магазину поряд з товарами була поличка з десятками книг і завмаг Приходько Назар видавав книги. Опісля це приміщення облаштували під бібліотеку і першим бібліотекарем став Градищук Григорій.

З 1952 року голова колгоспу Миткалик Василь заклав фундамент для колгоспної комори. Але за наполяганням молоді і вказівкою з райкому тут збудували доволі просторий клуб. Цього ж року біля клубу збудували приміщення сільради, де була і сільська бібліотека, якою завідував Потоцький Федір. Згодом тут працювала Тацюк Лідія та довгий час Швець (Похила) Ганна.

На початку 70-х років голова сільської ради Швець Іван Антонович збудував цегляне приміщення клубу (кафе «Приліснянка»), в якому містилась бібліотека. Завідувачем клубу працювала Романік Василина, що пропрацювала в закладах культури 16 років. Нині вона керує фольклорним колективом «Прилісняни». Рекордсменкою серед бібліотекарів є Миткалик Василина Василівна, яка віддала бібліотеці 44 роки.

Найбільшого піднесення переживала культура села після відкриття у 1985 році сучасного будинку культури, в якому працювали різноманітні гуртки. В новому закладі культури знайшлося місце і для бібліотеки. Працювали тут Миткалик Василина, Шишолик Тетяна, Філюк Галина. Нині директором Центральної бібліотеки є Ніна Смічик, директором Будинку культури – Наталія Сахнік.

Сьогодні у Прилісненській громаді функціонує 1 Будинок культури та  6 клубів-філій, 1 Центральна бібліотека та 5 бібліотек-філій, 6 шкільних бібліотек. Загальний книжковий фонд усіх бібліотек 27,5 тисяч примірників. У Центральній бібліотеці до послуг 730 читачів 5,5 тисяч книг.

Час не стоїть на місці, розростається наше село, змінюються у ньому люди, та культурні цінності і традиції лишаються незмінними.

 

Михайло Романік


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Онлайн-опитування: Чого не вистачає для розвитку туристичного потенціалу громади?

Увага! З метою уникнення фальсифікацій Ви маєте підтвердити свій голос через E-Mail
Скасувати

Результати опитування

Дякуємо!

Ваш голос було зараховано

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій

Зареєструватись можна буде лише після того, як громада підключить на сайт систему електронної ідентифікації. Наразі очікуємо підключення до ID.gov.ua. Вибачте за тимчасові незручності

Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь