Захист та відновлення боліт у Прилісненській ОТГ – основна тема німецько-української зустрічі
У м.Луцьку 19 листопада відбулась робоча зустріч в рамках Німецько-українського агрополітичного діалогу на тему «Захист та відновлення боліт і менеджмент болотних угідь у контексті захисту клімату та сталого економічного розвитку сільських територій Волині». За участі очільників області, нардепа Ірини Констанкевич, директора департаменту АПК ОДА Юрія Горбенка, німецької делегації у складі керівника відділу питань продовольства, сільського господарства, захисту прав споживачів та охорони навколишнього середовища при Посольстві ФРН в Україні Германа Інтеманна, сільськогосподарської інженерки BVVG Каті Деллс, координатора проєкту Андреаса Габерля, інженера з ландшафтного планування (TU Berlin) Йенса Торманна, представників ОТГ Волині, зокрема, заступника сільського голови з питань діяльності виконавчих органів Прилісненської ОТГ Олексія Гнатюка громадських організацій, фахівців у відповідних галузях відбулась пленарна частина зустрічі. Головними темами заходу стали: значення аграрного сектору та інших секторів економіки, пов’язаних з використанням землі; болота та колишні болотні угіддя на Волині: місцезнаходження, стан, охоронний статус, цілі, виклики; захист боліт у федеральній землі Бранденбург; основи та цілі сталого менеджменту площ на сільських території Волині,тощо.
Із презентацією на тему «Стан використання болотних угідь на території Прилісненської ОТГ» виступив заступник сільського голови з питань діяльності виконавчих органів ради Олексій Гнатюк. Було зазначено, що основним завданням громади є ефективне повторне використання болотних угідь після видобування торфу, відновлення осушених меліоративних систем для пасовищ та сінокосів.
За повідомленнями ЗМІ, фахівці Національного екологічного центру України вважають, що відновлення боліт – це один із напрямків діяльності з глобального протистояння парниковому ефекту та глобальним змінам клімату.
Оскільки в рамках зустрічі, було заплановане вивчення перспективи розвитку торф’яно-болотистих територій Волині на місцевості, то 20 листопада практична частина заходу відбулась у Прилісному за участі вищезазначених осіб, очільника Прилісненської ОТГ Ігоря Терещенка, директора ДП «Волиньторф» Івана Киричика, директора Черемського природного заповідника Віталія Деркача, головного лісничого ДП «Городоцьке ЛГ» Сергія Бабіка, а також голови Маневицької районної ради Анатолія Мельника. Використовуючи мапи сільських рад, що увійшли до Прилісненської ОТГ, про все, що цікавило поважних гостей, розповів заступник голови з питань діяльності виконавчих органів Прилісненської сільської ради Олексій Гнатюк.
Учасники заходу мали нагоду побувати на території Черемського природного заповідника й побачити унікальне болото Черемське, а також подивитися рекультивовані землі після видобування торфу, сировинну базу ДП «Волиньторф» та ознайомитись з готовою продукцією цього підприємства. Народний депутат Ірина Констанкевич, за сприяння якої і відбувається цей міжнародний діалог, підсумувала: «Є сподівання, що ми зможемо через встановлення контактів та дзеркальних проєктів на територіях Німеччини та України не лише обмінюватися досвідом, а й запозичити досвід з освоєння ґрунтів після видобутку торфу та щодо цілого блоку питань пов’язаних із цим. Маємо надію, що будуть виділені і певні кошти Німецько-українського агрополітичного діалогу та ЄС, адже наші поліські території дійсно мають велику цінність. Землі Полісся можна розглядати в кількох аспектах: екологічний – про що говорять наші німецькі партнери, економічний – прибуток для сталого розвитку територій, соціальний – оскільки на цих територіях проживає чимала кількість людей, які потребують певних соціальних стандартів, гуманітарно-політичний – бо така співпраця є цінною і потрібною».
Від побаченого та почутого міжнародні експерти залишили Волинь з позитивними емоціями та надією на перспективу практичного втілення напрацювань агрополітичного діалогу у наступні роки.
Керуючий справами (секретар) виконавчого комітету Галина Філюк